Fakta o testosteronu

Testosteron

Testosteron - nejdůležitější mužský hormon, který je odpovědný primárně za tvorbu spermií, ale může ovlivňovat i mnoho dalších aspektů života. Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu se řadí ztráta zájmu o sex, únava, chronické nemoci, tloustnutí či ztráta vlasů.

Ovlivňuje nejen tělo, ale i mysl

Na hladině testosteronu závisí vše, díky čemu se stáváte vyrovnaným člověkem. Má příznivé účinky na sexuální apetit i kvalitní erekci, kromě toho však také brání tělo proti špatné náladě a dodává energii pouštět se do nových věcí.

Nízká hladina testosteronu s sebou mimo jiné nese také deprese a stres. S tím je spojena i zhoršená schopnost koncentrace nebo zhoršená paměť. Muži mimo jiné s vysokou hladinou testosteronu jsou odvážnější, pozitivnější a jde z nich přirozený respekt.

Vybíjí se

Hladina testosteronu v těle s věkem klesá. Normální hladina testosteronu u zdravých mužů je mezi 270 do 1070 ng/dl. Další příčiny kromě věku jsou především nezdravý životní styl, stres, nedostatek spánku a alkohol.

Není třeba doktora

Stačí změnit jídelníček - např. vajíčka, červené maso, ale i chilli, ořechy nebo batáty. Bohatým zdrojem látek jsou také byliny, které lze přijímat jak v jejich surové podobě, tak pomocí doplňků stravy. Významnou bylinou je například kotvičník zemní nebo pískavice řecké seno.

Co se týče pohybu, pomáhá zejména intenzivní cvičení, jako jsou mrtvé tahy nebo bench press a tlak s velkou činkou. Cílem by měla být spíše větší váha s nižším počtem opakování. Velmi vhodné jsou také vysoko intenzivní cvičení neboli HIIT jako například sprint na rovině, sprint do kopce, kruhový trénink nebo vysoko intenzivní jízda na kole.

Sex

Testosteron a sex jsou úzce propojeny. A právě dostatek sexu může tvorbu testosteronu podpořit.

susenky

 

Magazinx.cz