4 tipy, kam vyrazit na dovolenou

Když je v tuzemsku zima a nevlídné počasí, láká Karibik stále více Čechů nejen na teplo a pláže. Tato oblast nabízí řadu rozdílných zemí, kultur i chutí. Během jediné dovolené můžete prožít romantiku na ostrově květin Martiniku, nasát jedinečnou atmosféru Havany a ze sedadla americké limuzíny z 50. let ochutnat místní rum i doutníky nebo posedět při západu slunce na Jamajce za tónů reggae. Kouzlo dovolené v Karibiku pak podtrhuje možnost objevování místních zákoutí z lodní paluby.

Do této krásné a různorodé oblasti ležící mezi Floridou na severu, Mexikem na západě a střední Amerikou na jihu můžete vyrazit s cestovní kanceláří nebo po vlastní ose, stejně tak si můžete naplánovat různorodý program. Stále více lidí využívá pak pro pohyb, ale i pro bydlení v regionu lodě.

A to nejenom zde velmi oblíbené cruises, neboli velké plovoucí hotely, ale také čím dál více jachty. Kdo chce mít soukromí, může si vybrat menší jachtu či větší katamarán a brázdit spontánně vody Karibiku bez nutnosti přizpůsobit se plánu cestovní kanceláře či velké lodní společnosti. Loď si lze půjčit na celý pobyt a mít ji jako hotel nebo si ji půjčit i třeba jenom na týden. A další týden či dva lze strávit na pevnině a zkombinovat pro dokonalý zážitek několik stylů dovolené.

Kuba

Doutníky a rum se vybaví skoro každému, stejně jako stará americká auta. Na Kubě se tak trochu zastavil čas, působí jako skanzen kolonialismu a socialismu v tropickém ráji. Zejména hlavní město Havana, připomínka zašlých koloniálních časů s historickými paláci, širokými bulváry, polorozpadlými budovami, které se pomalu rekonstruují, i místy vyhlášenými zábavou a nočním životem. Tím je třeba El Floridita, legendární bar, který proslavil jeho nejznámější „štamgast“, spisovatel Ernest Hemingway. Úplně odlišnou atmosféru má pak rekreační destinace Varadero, kde se můžete cítit skoro jako na Floridě, nebo naopak městečko Trinidad na jihu, které kombinuje koloniální architekturu a venkovskou atmosféru. Hlavní ulice v centru jsou stále kamenné a potkáte na nich i hospodářská zvířata. Kromě toho ale Kuba láká také na panenskou přírodu, velké množství ryb, nedotčené moře, korálové útesy a atoly.

Jamajka

Rastamani v typických pletených čepicích, pokuřující marihuanu. Reggae Boba Marleyho a další odnože tohoto hudebního stylu, které slyšíte na každém rohu, včetně obchodů s nábytkem či květinami nebo z reprobeden aut. Tady žije úplně jiný národ než na Kubě či na jiných karibských ostrovech. Tento největší anglicky mluvící ostrov, který proslavil vedle Boba Marleyho také sprinter Usain Bolt, nabízí mix pohodových míst, kde se nikde nespěchá, přes hlučné kluby až po místa na pomezí ráje s krásnou přírodou. Může se pochlubit velkým počtem vodopádů, jeskyň, Minerálních pramenů, spa a welness centry. Endemickými rostlinami a živočichy, tedy druhy, které nežijí jinde na světě. A samozřejmě teplým čistým mořem modré a tyrkysové barvy, které vybízí ke šnorchlování či potápění. Zátoka Montego Bay je jako dělaná k populárnímu rybaření, pláž Boston Beach zase k surfování. 

Dominikánská republika

V Dominikánské republice jsou nejkrásnější pláže na světě.Je to fakt podložený oficiálním zdrojem UNESCO. Pláže na východním pobřeží jsou sněhově bílé, na severu je zlatý písek a západ patří šedavým plážím. Většina turistů tráví dovolenou na východě, poblíž známého letoviska Punta Cana, které začíná být už pomalu přelidněné. Přitom je v tomto státě na ostrově Hispaniola v Karibském moři celá řada dalších zajímavých míst, které lze objevovat také na jachtě. Ostrov pokrývají tropické pralesy i pouštní oblasti, stejně tak rozmanité národní parky, které lákají nejen milovníky fauny a flóry.  Zajímavý je také například Samaná, nádherný poloostrov s vysokými palmami, kde se najdou kilometry nedotčených písečných pláží s nádherně křišťálovou vodou, která jen svádí k namočení.

Martinik

Francouzská kultura v Karibském moři v kombinaci s běloskvoucími plážemi a korálovými útesy, karibský rum ve své kolébce. Francouzská civilizace se zde snoubí s pravou karibskou kulturou. Na Martiniku zažijete koncentrovaný Karibik, aniž z něj vyplujete. Martinik, o rozloze necelých 1 200 kilometrů čtverečních, lze velmi dobře prozkoumat tak, že si půjčíte auto; nejen tamní silnice jsou v dobrém stavu, Martinik se svou vyspělostí vyrovná evropskému standardu. Díky působivé exotické vegetaci se mu přezdívá ostrov květin, pro africko-francouzsko-kreolskou kuchyni je typické někdy velmi pálivé koření, což v Karibiku jinak není až tak běžné. A pokud Martinik opustíte? Na jihu čeká St. Lucia a na severu Dominika, ostrovy jako vystřižené z Pirátů z Karibiku.

susenky

 

Magazinx.cz