Jednoduché rady, které vám ušetří peníze při lyžařském výletu do Alp

Pojedete na lyže do Alp a přemýšlíte, kolik vybrat peněz nebo jaké používat karty? A co dalšího se vám může hodit, aby se dovolená neprodražila nebo nenastaly nepříjemnosti? Přinášíme několik jednoduchých rad, jak na zimní dovolené či jarních prázdninách ušetřit „balík peněz“. 

Nepodceňte výběr lyžařského střediska

Pokud často nelyžujete nebo ve vaší rodině máte rozdílné lyžařské dovednosti, určitě dbejte na výběr střediska. „Gurmáni“ určitě ocení lyžařská střediska typu Kitzbühel nebo Ischgl, ale ruku na srdce, potřebujete strávit zimní dovolenou s desítkami kilometrů sjezdovek a nejmodernějšími restauracemi a bary? A kde jsou ceny skipasů zbytečně přemrštěné? Existuje řada lyžařských středisek, která jsou výrazně větší a modernější, než české ski areály a s mnohem příznivějšími cenami skipasů než v největších a nejznámějších alpských resortech. Příkladem může být rodinně zaměřené středisko Dachstein-West, kde jsou ceny skipasů a ubytování dostupnější než v prémiových lokalitách. Navíc ušetříte i za benzín, jedná se totiž o část Alp, která je nejbližší českým hranicím.

Bankovky nebo platební karta?

Při cestě do zahraničí přemýšlejte, zda se vybavit spíše hotovostí nebo platební kartou.  Dovolená na lyže do rakouských a italských Alp nebo i jinam do zahraničí je určitě dobrá volba. Pro jistotu vezměte s sebou radši hotovost i platební kartu, nikdy nevíte, co se může stát.

Hotovost je vždy potřeba a často se vám může hodit již brzy po překročení hranic. Nelze všude totiž použít k platbě kartu. Místa, kde karty berou, je jí výhodné platit, protože za běžné platby v obchodech v zahraničí neplatíte žádné poplatky. Daná měna je přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než kurz valutový. Hotovost si určitě šetřete, protože horské chaty nad 2000 metrů nad mořem většinou neberou platební karty.

Určitě nezapomeňte kartu Visa i Mastercard 

A co samotná karta? Je jedno, která z karetních společností ji vydala? Často ano, protože dnes již většina obchodníků akceptuje obě karty, ale v odlehlých oblastech nebo malých krámcích můžete narazit na problém. Proto je nejvýhodnější a nejsnazší mít po ruce karty obou asociací - Visa i Mastercard. Zda za výběr z bankomatu zaplatíte nějaký poplatek, záleží na podmínkách vaší banky. Před cestou je proto praktické si zjistit, jaké konkrétní podmínky vaše banky nabízí v dané zemi.       

Na prvním místě bezpečnost

Při nakládání s penězi se vždy vyplatí dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Vhodné je nemít všechnu hotovost i karty na jednom místě. Pak totiž ztráta či zcizení jednoho zavazadla nebo jedné peněženky může znamenat velké problémy. Pokud cestujete v páru, rozdělte si mezi sebe hotovost i platební karty na dvě části. Pokud budete cestovat sami, mějte na paměti, abyste měli hotovost a platební karty na dvou místech. Člověk, který jede sám, si nechává menší část bankovek na poplatky v peněžence a větší obnos schová do bundy.

susenky

 

Magazinx.cz