Tajemné kosmické záření? Už ne tolik, i díky českým vědcům!

kosmo

Před více než 100 lety se objevily první hypotézy o existenci tajemného kosmického záření. Odkud přichází, co je jeho původem a má na nás nějaký vliv? Tím si vědci po celém světě lámali hlavu až donedávna. Aspoň některé odpovědi ale už získali. Na objasnění této záhady se podíleli i čeští vědci.

Kosmické záření je v podstatě proud energetických částic, které se pohybují vysokou rychlostí a dopadajících do zemské atmosféry. Jedná se především o protony a jádra hélia, dále o elektrony, jádra jiných atomů a další elementární částice. Jsou poměrně vzácné, ale v zemské atmosféře vznikají vzájemným působením s jádry atomů sekundární částice, kterých může být při jednom průniku až několik miliard a vzduchem se šíří rychlostí světla.

Právě tyto sekundární částice objevil francouzský fyzik Pierre Victor Auger, jehož jméno nese observatoř v Argentině, kde výzkum kosmického záření probíhá. Spršky takových částic mají podobu disku s průměrem až kilometr nebo i více. Tyto spršky byly zkoumány za pomoci tzv. Čerenkovova záření, což je vlastně elektromagnetická podoba zvukové rázové vlny. Díky němu lze zjistit směr, odkud kosmické záření přišlo, a to s vysokou přesností, ačkoli během cesty mohou směr pohybu kosmického záření odklonit i další vlivy, například magnetické pole.

Co stále vědci neznají, je přesný zdroj záření. Jisté tedy pouze je, že jeho původ nebyl v naší galaxii. Česká stopa je ve výzkumu velmi výrazná. Na výstavbě observatoře se podíleli odborníci z Univerzity Karlovy v Praze a Univerzity Palackého v Olomouci a také z Fyzikálního ústavu Akademie věd. Češi také dodávali zrcadla pro fluorescenční detektor. V rámci výzkumu kosmického záření čeští vědci analyzují data vedoucí k určení typu částic, zdrojů záření a také průzračnosti atmosféry. Výzkum bude dále pokračovat, pro další detailnější testy se observatoř modernizuje.

susenky

 

Magazinx.cz