Raspberry Pi 5 – datum premiéry a základní specifikace

Raspberry Pi 5

Pokud jste fanoušek elektrotechniky a programování zařízení nebo jednoduše často používáte platformu Raspberry Pi, určitě netrpělivě čekáte na 5. verzi tohoto oblíbeného minipočítače. Čtvrtá generace oblíbené „maliny“ měla premiéru v roce 2019. Rychle se z ní stalo oblíbené vybavení jak nadšenců, tak profesionálů. Od jisté doby se na internetu objevuje čím dál více spekulací o Raspberry Pi 5. Kdy se nejnovější verze dostane na trh? Jaká bude specifikace tohoto modelu? Máme odpovědi na několik nejčastěji pokládaných otázek.

Co je Raspberry Pi?

Raspberry Pi je název řády minipočítačů navržených stejnojmennou britskou charitativní organizací, jejímž cíle je vzdělávání lidí v oblasti informatiky, elektroniky a programování. Platforma se neustále rozvíjí. První verze „maliny“ měla jednojádrový procesor 700MHz a jen 256 MB RAM, nejnovější model má čtyřjádrový procesor s taktováním přes 1,5 GHz a až 8 GB RAM.

Charakteristickým rysem těchto minipočítačů je poměrně nízká cena a široká dostupnost doplňujících komponentů a rozšíření. Dnes se platforma Raspberry Pi po celém světě využívá ke studiu programování, tvorbě hardwarových projektů, automatizaci domácích instalací a dokonce k rozvíjení průmyslových procesů.

Kdy se na trh dostane Raspberry Pi 5?

Co se oficiálního data premiéry Raspberry Pi 5 týče, nemáme ještě žádné oficiální informace nebo přísliby, ale s největší pravděpodobností se na trh nedostane dříve než v roce 2024. Ukazovat by na to mohla slova ředitele Raspberry Pi Foundation – Ebena Uptona, který v jenom z rozhovorů přiznal, že se organizace teprve dokázala vypořádat s problémy s dostupností čtvrté verze zařízení a nechce spěchat s premiérou nového modelu, i když se na něm samozřejmě neustále pracuje. Za vše snad může nedostatek integrovaných obvodů, s nímž se celý svět potýká od roku 2020. Při čekání na Raspberry Pi 5 tak nezbývá, než se vyzbrojit trpělivostí a vyhlížet první přísliby zařízení v roce 2024.

Co víme o základní specifikaci Raspberry Pi 5?

Za zdůraznění stoj, že dnes ještě neexistují žádné oficiální informace o tom, jaké parametry a funkce bude mít 5. verze Raspberry Pi. Všechny dostupné úniky se opírají jen o spekulace fanoušků mikropočítače. Podle nich bude jednou z nejdůležitějších změn u Raspberry Pi 5 navýšení výpočetního výkonu. Nový model může být vybaven procesorem Cortex-A72 s taktováním 2 GHz, což znamená, že bude asi třikrát rychlejší než předchozí verze. To umožní pracovat na ještě pokročilejších projektech.

Další důležitým vylepšením může být navýšení RAM paměti. Zdá se, že absolutní minimum by mělo být 8 GB RAM, ale spekuluje se až o 16 GB, což by umožnilo např. obsluhu více procesů najednou. Kromě toho fanoušci Raspberry Pi silně počítají s modelem s vestavěnou pamětí (např. eMMC), která by umožnila upustit od SD karet náchylných k poškození, zrychlit načítání dat a také rozšířit kapacitu.

Při přemýšlení nad plánovanou specifikací Raspberry Pi 5 se nelze vyhnout tématu konektorů. Už čtvrtá verze tohoto zařízení nabízela široký výběr dostupných možností. U nejnovější generace jich má být ještě více. Spekuluje se např. nad možností přidat konektor SATA a také plnohodnotné HDMI porty. Určitě je na místě očekávat opětovnou implementaci 40 pinů GPIO. Kromě uvedených řešení mnohé předpovědi ukazují na zlepšení výkonnosti chlazení – aktuální verze zařízení mívala problémy s přehříváním se.

Kde si koupit Raspberry Pi 5 o premiéře?

Pokud čekáte na novou verzi platformy Raspberry Pi, určitě už teď přemýšlíte, kde bude nejrychleji dostupná. V Polsku 5. verzi minipočítače bez problému koupíte v prověřených obchodech s elektronikou, jako je Botland. Dnes tam můžete najít čtvrtou generaci „maliny“ a celou řadu doplňků k tomuto zařízení, takže i Raspberry Pi 5 se do nabídky dostane okamžitě po premiéře.

Zdroj foto: myboys.me / Shutterstock.com

susenky

 

Magazinx.cz