Jednoúčelové stroje nejsou zbytečný luxus

stroje

V řadě oborů je velmi podstatná originalita výrobků, zejména jejich unikátní design. Aby byla firma schopná takové výrobky efektivně vyrábět, potřebuje příslušné strojní vybavení, a to často rovněž zcela jedinečné. Pro takovou výrobu jsou mimo jiné určeny speciálně vyrobené, takzvané jednoúčelové stroje.

Na rozdíl od univerzálních, sériově vyráběných strojů jsou totiž jednoúčelové stroje obvykle navrhovány a vyráběny přesně podle potřeb konkrétního zákazníka. Představte si třeba firmu tvořící originální dekorace atypických tvarů a rozměrů ze dřeva. Je pro ni daleko jednodušší sestavit si výrobní linku ze strojů navržených přesně podle potřeb designerů dekoračních předmětů, než složitě a draze ručně dokončovat polotovary vyrobené na standardních dřevoobráběcích strojích, případně je následně upravovat.

Samozřejmě, i klasické dřevoobráběcí stroje bude firma potřebovat, ale právě jejich kombinace s jednoúčelovými stroji může vytvořit nejefektivnější výrobní linku, která bude dělat přesně to, co výrobce potřebuje. Pokud vyrábíte něco specifického, investice do jednoúčelových strojů se vám brzy vrátí, protože nejdražší je vždy ruční práce. Navíc, při současném nedostatku kvalitních pracovních sil je co nejúčelnější kombinace klasických dřevoobráběcích strojů a jednoúčelových strojů je tím nejlepším řešením.

Jednoúčelové stroje nemusí být jen čistě výrobní, ale navrhují a používají se také jako podavače a třídiče dílů nebo testovací stroje na kontrolu různých parametrů od rozměrů přes hladinu hluku až po optickou kontrolu či chemické složení. Vyrobit si můžete nechat v podstatě jakýkoliv jednoúčelový stroj, limitující jsou jen vaše finanční možnosti a technické parametry takového stroje. Je ale vhodné při jeho výrobě spolupracovat přímo s techniky a dělníky, kteří s ním budou pracovat. Jejich praktické zkušenosti jsou k nezaplacení a projektant za rýsovacím prknem se bez nich neobejde.

susenky

 

Magazinx.cz