Bydlení z přepravních kontejnerů

Kontejnerový obchod

V poslední době se zdá, že jsou lodní kontejnery více využívány ke konstrukčním účelům než v přepravě. Podívejme se na pro a proti u kontejnerových staveb a na to, co vás čeká, když se rozhodnete pustit se do takové stavby.

Existuje několik důvodů, proč jsou tak oblíbené.

Jsou ekologické?

Kontejnery jsou často označovány za „zelené“ ekologické, především z důvodu, že se využívají opětovně. Jako obytné kontejnery rozhodně volte kontejnery, které jsou zbrusu nové. Není vhodné používat staré, které mají za sebou neznámou minulost a procestovali celou zeměkouli. Mohou být plné kontejnerových zbytků se zbytky nátěrů z olova a z nebezpečného odpadu.

Jsou vhodné pro větší výstavby?

Obytné a skladové kontejnery jsou vhodné pro různé projekty. Ve světě se můžeme setkat s rozsáhlými projekty jako jsou například studentské koleje v Amsterodamu. Čím větší projekt, tím více problematické a obtížné jsou instalace topných a chladicích systémů. Projekty, které využívají více kontejnerů, potřebují silné ocelové výztuže, což se může značně prodražit. Stavba malého domu může trvat jen tři týdny, než se vyrobí v továrně.

Jaké jsou náklady?

Obecný konsensus tvrdí, že obytné kontejnery jsou levnější než konvenční domy. Skutečnost ale závisí na více faktorech. Dramaticky se snižují náklady tam, kde je obtížné postavit tradiční bydlení – jako například na šikmých pozemcích. Výhodou je, že dovolují větší kreativitu a flexibilitu v konstrukci. Lodní a sanitární kontejnery jsou pak ideální především jako průmyslové kancelářské prostory, prodejny, pohostinské apartmány, stánky či moderní pop-up obchody.

Debata mezi architekty na téma kontejnerového bydlení je horlivá, ale jedna věc je jistá, tento trend prozatím nekončí.

susenky

 

Magazinx.cz